Codzienność

Czy warto dołączyć do Fundacji?

Podczas pierwszej wizyty w Formmedzie, prof. Dudkiewicz wspomniała o fundacji “Rozszczepowe Marzenia”. Do tej pory nigdy nie myśleliśmy żeby korzystać z takiej formy pomocy, ale rozeznaliśmy się bardziej w temacie…

Wydatki

Wiele osób błędnie myśli, że rozszczep wargi i podniebienia to tylko wada estetyczna. Zoperuje się i wszystko będzie pięknie. Niestety nie do końca. Rozszczep wpływa również na słuch, uzębienie i mowę. W związku z tym dziecko musi być pod stałą opieką wielu specjalistów.

Wszelkie wizyty i badania to niemałe koszty. Oczywiście można je również wykonywać w ramach NFZ, choć nie wszystkie. Czasem też chcemy się dostać do lekarza szybciej niż za rok… Wtedy niezbędne są wizyty prywatne. Nie zapominajmy również o kosztach dojazdów. Nie wszyscy specjaliści są na miejscu.

Po co Fundacja?

Zakładając konto w fundacji “Rozszczepowe Marzenia”, możemy na nim gromadzić środki na leczenie dziecka. Konkretniej, fundacja zwróci nam pieniądze za:

koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją
zakup leków, środków pomocniczych, urządzeń medycznych
koszty związane z dojazdem na operację chirurgiczną podopiecznego i opiekuna
koszt dojazdu na pierwszą kontrolę związaną ze zdjęciem szwów
koszty dojazdu na konsultacje specjalistyczne – tylko za bilety komunikacji publicznej

W jaki sposób gromadzić pieniądze?

Środki możemy gromadzić na dwa sposoby:

 • bezpośrednie wpłaty – każdy może wpłacić dowolną kwotę na konto Twojego dziecka. Trzeba mieć na uwadze to, że wpłaty są anonimowe i nie otrzymamy informacji o tym, kto i ile wpłacił.
  Każde dziecko ma indywidualny numerek, który trzeba wpisać w tytule przelewu, razem z imieniem i nazwiskiem dziecka. Fundacja ma jeden numer konta dla wszystkich podopiecznych, stąd tytuł przelewu jest bardzo istotny.
 • przekazanie 1% podatku – podczas rozliczania PITa, każdy może przeznaczyć swój 1% na Wasze konto. UWAGA: środki te są rozliczane w okolicach października/listopada, więc dopiero wtedy pojawią się na Waszym koncie.

Jak wypłacić pieniądze z konta?

Z konta nie można wypłacać środków tak, jak ze zwykłego rachunku bankowego. Jest na to cała procedura, która wygląda następująco:

 1. Po wykonanej usłudze/wizycie u lekarza/zakupie leków, należy wziąć fakturę. Powinna zawierać dane takie jak: 
  • pełna nazwa fundacji (jako płatnik)
  • adres fundacji
  • NIP
  • nazwa lub opis wykonanej usługi
  • imię i nazwisko podopiecznego, którego dotyczy wydatek (np. w opisie lub w uwagach)
 2. Upewnij się, że na fakturze nie ma żadnych literówek i że zawiera wszystkie informacje wymienione w pkt.1. Fundacja bardzo rzetelnie to sprawdza, a w przypadku błędów odmawia wypłacenia należności.
 3. Zapłać za usługę z własnej kieszeni.
 4. Zrób kserokopię faktur albo chociaż zeskanuj, żeby mieć je w domowym archiwum.
 5. Przygotuj pismo do fundacji z prośbą o zwrot poniesionych kosztów (zobacz przykład). Masz na to max. 30 dni od dnia wykonania usługi. Dokument wraz z oryginałami faktur wyślij pocztą na adres fundacji.
 6. W ciągu 2-3 tygodni powinieneś otrzymać zwrot na konto.

Jak założyć konto w fundacji?

W przypadku fundacji “Rozszczepowe Marzenia” konieczny jest kontakt telefoniczny +48 797 199 745 lub osobisty. Po uzgodnieniu szczegółów należy wypełnić odpowiednie formularze i wysłać pocztą.

Ile to wszystko kosztuje?

Takie pytania mogą się nasuwać – czy fundacja pobiera jakieś opłaty za prowadzenie konta? A może pobierają jakiś procent od przekazywanych datków?

Nic z tych rzeczy. Wszystko jest bezpłatne, zero kosztów, więc tym bardziej warto. My założyliśmy takie konto jeszcze przed pierwszą operacją i dzięki temu nie musieliśmy się martwić o początkowe koszty.

4 komentarze

 • Ania

  Dziękuję za tego bloga, same wazne informacje. My jeszcze przed… ale pełni nadzieji ze wszystko się uda jak u Was!Pozdrawiamy Rodzice Leosia 🙂

  • Mama

   Jako rodzice dokładamy wszelkich starań, żeby nasze maluszki przeszły operacje jak najlepiej, a na pozostałe rzeczy wpływu nie mamy, więc dobre nastawienie jest na pewno niezbędne. Skoro tego u Was nie brakuje to na pewno wszystko się uda! 🙂
   Kiedy będziecie mieć operację i jaki rozszczep u Leosia? 🙂
   Pozdrawiam serdecznie!

 • Joanna

  Bardzo Dziękuję Pani za Blog. Ułatwił Nam wszystko. Ograniczył stres i szukanie .Julia Nasz skarb jest po pierwszej operacji wargi podniebienia i wyrostka .Mamy też i inne problemy ,dziękuję Mama<3

  • Mama

   Bardzo dziękuję za komentarz, to dla mnie bardzo cenne 🙂

   Będę trzymać kciuki za Państwa rodzinkę, zwłaszcza za zdrowie Juleczki ❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *