Badania,  Operacja

Korekta nosa – przygotowanie do operacji

Konsultacja

Pierwszym krokiem do wykonania operacji jest oczywiście umówienie się na konsultację chirurgiczną z wybranym lekarzem. Nasza miała miejsce w połowie marca 2022 r. Wtedy omawiamy z lekarzem to, co będzie wykonywane podczas operacji i to najlepszy czas na zadawanie mu wszelkich pytań.

My po raz kolejny zdecydowaliśmy się na Formmed, więc jeszcze w tym samym tygodniu umówiliśmy termin operacji i otrzymaliśmy informacje organizacyjne na temat operacji.

Koszt

Poza samą korektą nosa musieliśmy również wykonać drenaż uszu. Żeby wykonać ten zabieg to dziecko musi być w znieczuleniu ogólnym, dlatego zależało nam na połączeniu tych dwóch rzeczy. Koszt samej korekty to 15600 zł, a drenażu obu uszu – 2650 zł.

Wiek

To już trzecia operacja młodszego synka, który urodził się z obustronnym rozszczepem wargi i podniebienia. Odbyła się około rok po poprzedniej, którą był przeszczep kości z biodra do wyrostka zębodołowego w wieku 2.5 roku, czyli teraz miał skończone 3.5 roku.

Badania

Kiedy zapisywaliśmy się na operację, czyli w marcu, przestrzegane były jeszcze restrykcje COVIDOwe, jednak w maju zostałe one zniesione i dzięki temu nikt nie musiał wykonywać testów. To była duża ulga, bo nie najlepiej wspominam zeszłoroczne grzebanie w nosie 😉

Mimo wszystko wciąż trzeba było wykonać badanie krwi i moczu. Co konkretnie? To samo co i zawsze 🙂 Badania muszą być wykonane nie wcześniej niż 2 tygodnie przed operacją.

  1. Grupa krwi – potwierdzona tzn. z dwukrotnego pobrania (oryginał na oddzielnym blankiecie)
  2. Morfologia krwi,
  3. Koagulogram (APTT, INR, wskaźnik protrombinowy)
  4. Mocz – badanie ogólne
  5. EKG z opisem lub Echo serca

W tym roku badania przeszły dość gładko. Pobieranie krwi poszło lepiej niż się spodziewałam. Krew leciała bez żadnego problemu. To, co jest bardzo ważne to odpowiednie nawodnienie dziecka wodą wcześniej. Przy nawet małym odwodnieniu żyły są mniej widoczne i ciężej się wkłuć.

Po badaniu dostaliśmy mnóstwo naklejek, a nawet jedną probówkę z której syn ucieszył się na tyle, że chciał z nią nawet spać 🙂 Kolorowy plasterek również został zauważony przez synka.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu dziecka przed pobieraniem krwi.

Rodzicu, pamiętaj!

Synek już dawno w pampersach nie chodzi, więc obeszło się bez przyczepiania dziwnych woreczków i złapaliśmy po prostu siku do pojemniczka.

Grupę krwi mieliśmy robioną przed pierwszą operacją, więc to już mieliśmy odhaczone. Podobnie z EKG – badania zawsze były poprawne, więc nie było konieczności ich powtarzać.

Badania wykonaliśmy w dogodnym dla nas terminie w Diagnostyce, tak samo jak rok temu.

Ceny badań

Ceny bardzo podobne jak i rok temu. Wyniki w większości mieliśmy jeszcze tego samego dnia. Po skompletowaniu wszystkiego od razu wysyłaliśmy je do Formmedu, żeby wiedzieć czy synek zostanie zakwalifikowany do operacji czy też nie.

Dokumenty

Do szpitala trzeba również dostarczyć wymagane dokumenty, tj.:

  • wypełniony wywiad anestezjologiczny
  • wywiad przedoperacyjny
  • karty informacyjne z poprzednich pobytów w szpitalu
  • książeczkę ze szczepieniami
  • zdjęcia operowanego miejsca – twarz z przodu, z obu profili, z boku

Mieszkanie

W tym roku pojechaliśmy do Warszawy na cały tydzień w nadziei, że uda nam się trochę pozwiedzać. Nie wiedzieliśmy do końca w jakim stanie będzie syn, ale chcieliśmy sprawić, żeby nie myślał tylko o operacji. Szukamy zawsze takiego mieszkania, które można anulować bez kosztów do określonego czasu (w razie gdyby wyniki badań nie były wystarczająco dobre). W Warszawie jest sporo atrakcji dla dzieci, ale musieliśmy je uważnie wybierać, bo wiadomo, że place zabaw czy inne tego typu atrakcje odpadają.

Ubranie

Gdy dziecko jest malutkie to nie jest wielkim problemem znalezienie piżamki z guziczkami. Jednak gdy ma 3.5 roku to jest to prawie niemożliwe. Mi niestety nie udało się znaleźć takiej piżamki i po prostu wzięliśmy ze sobą taką, która była dość elastyczna w okolicach szyi, żeby można było ją delikatnie odciągnąć od twarzy w trakcie wkładania.

Decyzja anestezjologa

Oczekiwanie na decyzję jest dość stresujące. Wszystko już zaplanowane, a Ty do końca nie wiesz, czy się uda czy nie. Oczywiście widzimy wyniki badań i oznaczenia High/Low, ale nie jesteśmy lekarzami, więc nie wiemy czy te konkretne przekroczone normy są bardzo istotne, czy nie.

Na szczęście wyniki były dobre, więc pozostało nam odliczać dni do operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *