Operacja

Ile kosztuje operacja?

Ośrodki, które specjalizują się w operowaniu rozszczepów znajdują się m.in. w Warszawie (Instytut Matki i Dziecka) oraz Olsztynie (Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy). Możemy wykonać operację w tych miejscach na NFZ, czyli w tym przypadku koszty samej operacji nas nie dotyczą.

W Polsce jest jedno polecane miejsce, w którym możemy zoperować rozszczep prywatnie. Formmed to klinika na obrzeżach Warszawy (Babice Nowe), która specjalizuje się m.in. w leczeniu rozszczepu. Pracuje tam prof. dr hab. n. med. Zofia Dudkiewicz. Stworzyła ona metodę, dzięki której możliwe jest jednoetapowe zszycie wargi i podniebienia.

Poza Panią profesor, pracują tam inni wybitni lekarze, którzy na co dzień operują w Instytucie Matki i Dziecka.

Zdecydowaliśmy, że nasi synowie będą operowani w Formmedzie i złożyło się na to kilka czynników, które opisałam poniżej.

Brak przesunięć w operacjach

Ustalasz termin i wtedy się dzieje magia. W IMID w tym roku ze względu na remont oddziału bardzo dużo operacji zostało przesuniętych. To generuje jeszcze więcej i więcej stresu, którego przecież i tak mamy zbyt wiele. Dodatkowo, chcieliśmy operować dwóch synów w jednym dniu, co było dużym wyzwaniem samym w sobie, więc musieliśmy mieć wszystko dopięte na ostatni guzik i nie mogliśmy sobie pozwolić na przesunięcia w czasie.

Dużo dostępnych terminów na konsultacje

Kiedy 2 lata temu chcieliśmy się umówić do wybranego specjalisty w IMID, okazało się, że następny wolny termin będzie miał dopiero za kilka miesięcy. Była to dla nas bardzo odległa data, bo w Formmedzie zaproponowali nam operację, która by się mogła odbyć wcześniej (zanim byśmy odbyli 1 wizytę w IMID).

Wybitni lekarze

Masz pewność, że jesteś w najlepszych rękach. Nie ma tu miejsca na przypadkowych lekarzy.

Świetna opieka

W naszym przypadku nad synami czuwały 3 pielęgniarki. Mogliśmy z nimi porozmawiać w każdej chwili, bardzo sympatyczne i cierpliwe kobiety.

Kameralność

Dzięki temu, że zwykle w jeden dzień wykonywane są dwie operacje, to na oddziale jest tylko dwójka dzieci w jednym czasie. Cały szpital dla nas! 😉 Zmniejsza to znacznie ryzyko złapania jakiejś infekcji. A przecież po operacji to ostatnie czego nam trzeba…

Sonda

Dla nas to mniej stresu, więc wierzymy, że dla dziecka również. Synowie od narodzin byli karmieni przez butelkę, więc początkowo się jej obawiałam, ale niepotrzebnie.

Pomyśleliśmy, że skoro dopiero co wszystko się dzieciaczkom zmieniło w buzi, musi się to zagoić, to najlepiej będzie po prostu dać temu podniebieniu odpocząć i zregenerować. Oczywiście na następny dzień po operacji pielęgniarka przyszła żeby pomóc nam nakarmić syna z butelki / strzykawki. Czasem jednak dzieci nie chcą jeść od razu. Wtedy sonda jest wybawieniem. Dotyczy ona pierwszej operacji, czyli zszycia wargi i podniebienia.

Sondę wyciągnęliśmy po 2 dniach. Najsprawniej i najpewniej obsługiwał ją mąż.

Szybki powrót do domu

To jest coś, co budzi wiele kontrowersji – ze szpitala wychodzi się na następny dzień po operacji. Nam też się to wydawało totalnym nieporozumieniem. Z perspektywy czasu wiemy, że to była dobra decyzja, bo nie ma to jak w domu. Mieszkamy w Krakowie, więc dla naszego spokoju zostaliśmy w Warszawie przez tydzień, aby w razie jakichś komplikacji być blisko kliniki.

Z racji trochę niskiej hemoglobiny u młodszego synka, lekarz niejednokrotnie ostrzegał, że być może będzie konieczne przetaczanie krwi – wtedy w szpitalu zostaje się dobę dłużej na obserwacji (dodatkowo płatną). Na szczęście udało się tego uniknąć.

To ile?

Poniżej przedstawiam koszty operacji, które nas dotyczyły.

Operacja jednostronnego i obustronnego rozszczepu kosztuje tyle samo, tak, to nie pomyłka 🙂

Trzeba wziąć pod uwagę to, że do operacji potrzebny jest sztab ludzi, m.in.: chirurg operator, chirurg asystujący, anestezjolog, pielęgniarki, a do tego klinika zapewnia najwyższej klasy sprzęt oraz komfortowe pokoje. Decyzja oczywiście nie jest łatwa, każdy ma swoje przekonania.

Nocleg

Operacja to nie jedyny koszt. Jeśli jesteś spoza Warszawy to pamiętaj, że gdzieś musisz się zatrzymać. Tak jak wyżej wspomniałam, my spędziliśmy tam ponad tydzień. We wtorek mieliśmy operację i w następny wtorek ściąganie szwów.

Nie mamy żadnej rodziny, ani znajomych w Warszawie. W związku z tym zdecydowaliśmy się na krótkoterminowy wynajem mieszkania na obrzeżach Warszawy poprzez booking.com. Cena za noc w komfortowym mieszkaniu to ok. 250-300 zł.

Jeśli decydujesz się na Formmed, to dosłownie obok znajduje się Hotel Splendor. Noc kosztuje ok. 380zł, a w cenę wliczone jest śniadanie. My zdecydowaliśmy się na wynajem mieszkania, bo zależało nam na przestrzeni i jednym osobnym pokoju, żeby choć jedno z nas mogło się czasem wyspać.

Dojazd

Nieważne czy zdecydujesz się na pociąg czy samochód – pamiętaj, że do kosztów operacji trzeba doliczyć przejazd. Kolejne kilkaset złotych.

Cena za bilet PKP w jedną stronę (Kraków-Warszawa) dla jednej osoby dorosłej to koszt 150zł. Można kupić też za 59zł, ale wtedy nie ma się gwarancji miejsca, co w przypadku podróży z dzieckiem będzie uciążliwe. Z kolei dzieci do 4 roku życia mają bezpłatne bilety.

Biorąc pod uwagę, że na operację zwykle jedziemy z mężem to koszt samej podróży PKP wyniesie 600zł.

Skąd wziąć pieniądze na to wszystko?

Jeśli masz to szczęście i dowiedziałeś się o rozszczepie w ciąży, to jest trochę więcej czasu żeby uzbierać niezbędne środki na operację.

Jeśli mimo wszystko potrzebujesz finansowego wsparcia to polecam założenie konta w fundacji. My należymy do Fundacji Rozszczepowe Marzenia. Można wpłacać środki bezpośrednio na nasze konto lub przekazać 1% podatku. Informacje o koncie rozesłaliśmy wśród rodziny i znajomych. Jak to mówią: grosz do grosza… 🙂

6 komentarzy

 • Sonia

  Witam, moja corka ma 20 lat, od poczatku zajmuje sie nia Pani prof.Dudkiewicz, robi operacje przepieknie a moja córa jest piekna kobieta a do tego bez wad wymowy, przepieknie spiewa. Kochani wada byla ogromna warga i podniebienie, w tej chwili wstawiamy implanty bo nawet zebow 3 nie miala.. Kochani ta pani profesor to cudotworca,

  • Marta

   Pani Soniu, najwyraźniej Pani córka miała dużo szczęścia że P. Dudkiewicz ją dobrze z operowała. Te powiedzmy umiejętności Zofii to lata doświadczeń na innych dzieciach, które teraz mają 40 nawet 50 lat a wie Pani jak wyglądają strasznie ponieważ ta osoba tak naprawdę raczkowała jako chirurg szczękowy, każde dziecko zawsze miało źle zrobiony nos był po prostu krzywy , a przeszczepy kości z talerza biodrowego robiła u osób dorosłych , przy czym nie umiejętnie pobrana kość , przeszczepy nie zawsze się przyjmowały ponieważ nie były dokładne wszczepione, efekt wiadomo jaki, a biodra w wieku 50 lat bolą latami ,rehabilitacja nie pomaga. W kręgu lekarzy jest źle oceniana ,na samo nazwisko Z. D lekarze się śmieją ,komentarz ale pan pani miała pecha. Chociaż miała świetnego asystenta zawsze go blokowała a on był naprawdę dużo lepszy od niej.Piszę to żeby ostrzec innych.

   • Mama

    Pani Marto, ale my żyjemy teraz, teraz są operowane nasze dzieci, a nie 40 lat temu, więc przez ten czas najwyraźniej Pani Zofia nabrała doświadczenia i wie co robi. Swoją droga Pani Profesor już nie operuje, ale wciąż specjalistów w tej dziedzinie mamy w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *